Bir Münzevinin Notlarından…

Nisan 24, 2007

Köşk-Toto: Sürpriz bekleyene nasıl sürpriz yapılır

Filed under: Guncel-Politik — Bekir L. Yildirim @ 1:32 am

Lise yıllarımdan beri ne toto ne herhangi bir şans oyunu oynamışlığım vardır. Ama şimdilerde bu oyunu oynamıyorsan siyasetten haberin yok sayılıyor. Baksanıza gazetelerin köşe yazarlarına, her biri 10 kolon dolduruyor, ye “valla ne biliyim belki olur belki olmaz” veya gazetelerdeki yıldız falı yazıları cinsinden herkese uyabilecek “kendi olmazsa, Gül olmazsa, öte yandan Ali ‘yi seçerse Veli küser. Eşi başörtülü olmazsa açık olur” türü bilmesel tahlillerle sütunlar dolduruyorlar.

Hal böyle olunca fakirin ne eksiği var? İşte mevzudaki falım (pardon bilimsel analizim).

Daha önceki “Formül: CB Gül” yazmadaki tahlilin arkasındayım.

Başbakan Erdoğan’ın geçenlerdeki “sürpriz” kelimesini telaffuz etmesi ve “herkes bunlar gerçekten hizmet için varlarmış diyecek” ifadesi herkes gibi fakirin kafasını da karıştırmakla kalmadı hoşuma da gitmedi. Bunun nedeni ifadeden “taviz” dışında mana çıkaramamamdan geliyor.

Erdoğan bu ifadeyi muhafazakar tabanın arzu edeceği bir isim için kullanmış olamaz. O zaman ne sürpriz olurdu ne de ikinci ifadesi manalı olurdu. “herkes, bunlar hizmet için varmış” diyeceğine göre bu “herkes” tabii ki daha önce böyle demeyeni kapsıyor. Bunun tercümesi de onların da tasvip edeceği biri yani taviz demektir!

Şahsen bunu üzücü bulurum. Şundan: Laikçi güçlere taviz olarak ilk akla gelen isimler eşinin başı acık bey ve başı açık hanımlardan oluşuyor. Bir kere bu sembolik tavizdir “karşı cepheye”. Millete R. Tayyip Erdoğan’a sen çık dedirten saiklerinden en onemlisi başörtüsünü cüzzamı gibi dışlayan Sezer döneminde hissettikleri dışlanmışlık duygusunaun izale edilmesi idi. O başörtülü sahsında milletin kendisi Çankaya’ya girmiş olacak (tı). Böylesi bir kriter laikçilere “Hala bizim borumuz ötüyor” diyebilme ve bıraktıkları yerden dayatmalarına devam etme cesareti verecektir. Oysa bir önceki yazımda da belirttiğim gibi “muktedir olan iktidar” artık laikçi dayatmalarına boyun eğmeyen iktidar demektir. Taviz aday veya laikçi terminolojisi ile “uzlaşma adayı” ise bu yolda iyi bir başlangıç değildir. Darbe teşebbüsleri, “tehlikenin farkındamısınız” mitingleri, pencerelere asılan bayraklar ile tezahür eden saldırgan azınlığın iktidarda olmadığı sembolik olarak ta gösterilmelidir. Bunun ilk adimi Çankaya’da başörtülü reis-i cumhur veya ilk hanım’dır.

Tavizle başlarsanız tavizle devam edersiniz.

Adı geçen eşinin veya kendinin başı açık vekillerden hiç birine karşı negatif bir düşüncem olduğundan değil bunlar. Bunlardan Beşir Atalay özellikle taktir ettiğim bir sosyal bilimci, sorumlu bir entellektüeldir. Mehmet Aydın hakeza. Vecdi Gönül ve Köksal Toptan hakkında fazla bilgim yok. Şu an Çankaya’yı işgal eden kadar kapasitesiz, saldırgan, demokrasi düşmanı biri olacağını hayal edemiyorum. Ama burada başörtülünün Çankaya’ya çıkması sembolizmi büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Eğer bu sembolik taviz verilirse yeni CB icraatı ile kendini ispatlayan Çankaya’yı halka açan anti-Sezer bir şahsiyet olmasını diliyorum. Kim olursa olsun gerek askeri kanat, gerek malum seçkinler, öksürmesini dahi yorumlayacak, her hareketini “kazanımları koruyor mu” testine taabii tutacaklardır. Bu ise gidecek kişinin gürültüye kolayca papuc bırakmayan, mangal gibi yürek sahibi ve MGK toplantılarına gerçekten başkanlık edecek dirayette biri zaruretine işaret eder.

Adayım hala Gül’dür. Eminim başbakan Erdoğan bu yazımı okuduktan sonra sürpriz bekleyenlere gerçek sürprizi yapacaktır.

Yazının buraya kadarki kısmını 12 saat kadar önce yazmıştım. Son 12 saatte cereyan eden gelişmeler dilediğim istikamette değil maalesef.

Öyle görülüyor ki statüko geri planda bütün gücü ile bastırıyor. 23 Nisan Hakimiyet-i Milliye bayramını hakimiyet-i askeriyenin damgası vurulmuş gözüküyor. Miting kalabalıkları veya medyadaki darbe çığırtkanlarının kendilerinden çok onlardan cesaret almış üniformalı memurlar perde arkasından milli iradeye karşı ağırlıklarını koyuyorlar eminim. Hatta şunu da kayda geçireyim: Bu günlerde kimin kimlere ne tehditler yaptığı ve NOKTA Dergisi’nin ortaya çıkardıklarından sonra da gizli darbe teşebbüslerinin veya muhtıraların olduğu da bir gün birilerinin hatıratından, veya birileri ile yapılan röportajlardan anlaşılacak. Yok, gizli kaynaklarım söylemedi, gözlemlerimden çıkardığım tahminler.

Birkaç saat önceden beri ortaya çıkan iki finalist isimden birini haftalarca önce bir yorumumda “kumar oynuyor olsa idim Vecdi Gönül gibi bir taviz adaya oynardım” ifadesi ile işaret etmiş idim. Finaldeki diğer taviz aday ise Aile ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu. Bu konu en az bir yazıyı daha hak ediyor. Azzz sonra!

About these ads

7 Yorum »

 1. ah bekir bey “taviz” mi dediniz kim gosterecekmis tavizsiz tavri o kadar kanatildi ki kalbim tavizciler tarafindan degil vecdi bey yeniden sezer deseler de sasmam
  saygilar

  Yorum tarafından aysemine — Nisan 24, 2007 @ 6:46 am

 2. Tesekkurler yorumunuz icin Aysemine Hanim. Benim korkularim da dayatmacilara kirmizi cizgiler cekecek yuregin olusmasdigi dogrultusunda ama diliyorum yaniliyor olalim. Onumuzdeki donemde gidise dur diyecek adimlar goremezsek, GSMH 10 bin dolara ciksa dahi beni dahi kaybedebilirler.

  Yorum tarafından Bekir L. Yildirim — Nisan 24, 2007 @ 7:09 am

 3. Bekir abi, o değilde, “trajikomik” kavramını bir kere daha müşahade etmek isterseniz, bugünlerde, “Mil-” ve “Hür-” gazetelerinin internet sahifelerinde konu ile ilgili haberlerin yorumlarına bi bakın derim.

  Örneğin bir tanesi şöyle:

  “Beşir Atalay…Vecdi Gönül…Nimet Çubukçu…Hüseyin…Mustafa…
  Ne fark edecek?
  Nitekim aday gösterilecek “Çankaya Noteri”,”Minareleri süngü,Camileri kışla” görenlerin zihniyetini taşıyor olacak!
  Sayın(!) Erdoğan,halen daha idrak etmek istemediğiniz gerçeği bir kez daha söylemek istiyorum;Bu millet unutmadı ve unutmuyor!Değiştim masallarına inanmıyor!Sizin göstereceğiniz aday Laik(!) Türkiye Cumhuriyetini yönetemez ve temsil edemez!”

  Ne şimdi bu? :))

  Yorum tarafından abdullah — Nisan 24, 2007 @ 7:39 am

 4. Onlara bakmaya ne gerek var Abdullah Bey kardesim? Ozdemir, Kufurbaz ve diger “ustadlara” bak ciragin capini cikar.

  Yorum tarafından Bekir L. Yildirim — Nisan 24, 2007 @ 7:46 am

 5. Buklent Bey benm de sevip saydigim ve diger bircoklarinin ifade edemedigi “icindeki hickiriklari” kelimelre dokme cesareti gosterdigi icin laikci cephenin bilumum neferlerinin (sadece Ozkok degil, A.H. Coskun dahi giydirmis son yazisinda) husumetini kazanmis bir zat- i muterem

  Yalniz dikkat ettiyseniz bir sure once yazdigim “FormuL: CB Gul” baslikli yazimda Gul’un mevcut sartlarda “OPTIMUM” aday oldugunu soyledim, ideal degil.

  Yorum tarafından Bekir L. Yildirim — Nisan 26, 2007 @ 4:12 pm

 6. bnce çok güzel bir yazı ii ki var yani yoksa bn batıracaktım sürpriz tadı fln kalmıcaktı bilgilendiğim için çok teşekkürler-_-

  Yorum tarafından gizem — Haziran 7, 2007 @ 2:33 pm

 7. sağolun sizin sayenizde insanlar daha bilinçli sürpriz yapıyorlar-_-

  Yorum tarafından gizem — Haziran 7, 2007 @ 2:34 pm


Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Theme: Rubric. Get a free blog at WordPress.com

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 104 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: